Tradycyjna kuchnia podhalańska – co i gdzie warto zjeść w Kościelisku?

zupa kwaśnica

Pobyt w górach to doskonały sposób na wypoczynek zarówno zimą, kiedy w grę wchodzi jazda na nartach, jak i przez pozostałą część roku, gdy można swobodnie planować ciekawe wycieczki, zwiedzać znajdujące się w okolicy zabytki, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i festiwalach folklorystycznych, a także cieszyć się bliskością przyrody. Na gości czekają też rozmaite regionalne specjały serwowane w tradycyjnych restauracjach. Jednym z najlepszych miejsc na znalezienie kwatery jest położone obok Zakopanego Kościelisko. Góralski domek urządzony stylowo i komfortowo, lecz zarazem nowocześnie można wynająć w firmie Nydala Rustic. Przekonajmy się, jakie atrakcje czekają na Podhalu na miłośników dobrej kuchni.

Co trzeba wiedzieć o kuchni Podhala?

Kuchnia podhalańska kojarzy się przede wszystkim z oscypkami, czyli tradycyjnymi serkami wyrabianymi z mleka owczego i wędzonymi dla przedłużenia ich trwałości. Są one jednak robione również z mleka krowiego i oferowane w różnych rozmiarach. Poza nimi wielką popularnością cieszy się bryndza będąca miękkim serem o lekko słonawym smaku oraz bundz, będący rodzajem twardego twarogu. Coraz częściej można też spotkać korbacze, będące serkiem w postaci długich „sznurków”. Poza nimi dużym zainteresowaniem cieszą się też typowo góralskie potrawy przyrządzane z kapusty, ziemniaków oraz zbóż.

Co warto zjeść, będąc na Podhalu?

Ciekawe smaki na Podhalu to również tradycyjne dania góralskie. Najlepiej znaną jest kwaśnica, będąca zupą gotowaną na wieprzowinie lub baraninie z kiszonej kapusty, jedzoną z ziemniakami. Klasyczną zupą góralską jest też bryjka, powstająca z gotowanej w osolonej wodzie mąki, którą rozciera się z dodatkiem tłuszczu np. smalcu. Warto też spróbować moskoli, które robi się z ugotowanych i roztłuczonych ziemniaków, które następnie piecze się na blasze.

© Copyright - Nydala Group
rezerwacja